Avukat Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Avukatlık nedir? Sektöre göre maaşları ne kadar? Nasıl avukat olunur? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Avukat Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?
Avukat Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Son yıllarda gerek ülkemizdeki gerekse uluslararası dizi ve filmler sebebiyle oldukça popüler hale gelen ve ülkemizdeki en prestijli mesleklerden biri sayılan Avukatlık nedir? Sektörlere göre maaşları ne kadar? Nasıl diyetisyen olunur? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Avukat Kimdir?

Ulusal veya uluslararası yargı önünde gerçek veya tüzel kişilerin anayasal haklarını savunmak, herhangi bir durumda kişilere yasal ve hukuki açıdan danışmanlık yaparak yol göstermek ve mahkeme aşamasından başlayarak hakkın teslimine kadar olan süreçte kişileri temsil etmekle görevli olan avukatlar, aynı zamanda çeşitli anlaşmazlıklar konusunda gerçek veya tüzel kişilikler arasında bir orta yol bulmakla da görevlidir. Latince kökenli bir kelime olan Avukat, en basit şekilde savunucu anlamına gelmektedir.

Avukatların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oldukça disiplinli bir çalışma ve üstün bir etik anlayışına sahip olması gereken avukatların gerek kendilerine ve mesleklerine gerekse temsil ettikleri gerçek ve tüzel kişilere karşı birtakım sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Avukatlığın tüm hak ve sorumluklarının bulunduğu, temel görev ve sorumlulukları da içeren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 1136. Maddesine göre ‘kamu hizmeti ve serbest meslek’ olarak tanımlanmıştır.
 • Kişisel fikir ve düşüncelerinden bağımsız olarak gerçek veya tüzel kişileri mahkeme süreçlerinde temsil etmek,
 • Hukuki olarak danışmanlık verdiği kişi veya kurumun menfaatlerini korumak,
 • Anlaşmazlıkları önleyici hukuki tedbirleri alıp, anlaşma ve sözleşmeleri bu doğrultuda hazırlamak,
 • Davaları takip etmek,
 • Hukuki ve yasal konular hakkında yorum yapmak olarak sıralanabilir.

Avukat Nasıl Olunur?

Düşüncelerini mahkemeye veya kurumlara açık ve net bir şekilde anlatabilmek için bir avukatta olması gereken en önemli özellik üstün bir hitap yeteneğidir.

Çeşitli durumlarda emsal kararları ve ilgili yasaları araştırmak, benzer davalarda verilen kararları incelemek gibi pek çok durumla karşılaşabileceğinden aynı zamanda araştırmacı bir kişiliğe de sahip olması gereken avukatlar, aynı zamanda baskın bir karaktere de sahip olmalıdırlar

Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukatlık farklı pek çok branşa ayrıldığından ortalama olarak bir maaştan söz etmek oldukça zor olabilir. Yine de özellikle devlette veya özel sektörde bulunan bir avukatlık bürosunda çalışan avukatlar için bir ortalamadan söz etmek gerekirse;

Sektör/Kıdem

Maaş

 Özel sektör ve tecrübesiz

3.000 TL – 7.000 TL

 Özel sektör Kıdemli Avukat

4.600 TL – 15.800 TL

Ortalama Özel Sektör

7.300 TL

Kamu sektörü ve tecrübesiz

6.100 TL

Kamu sektörü ¼ derecesinde

8.311 TL

Tabloda görülen maaşlar bir kurumda çalışan avukatlar için ortalama ücretler olarak görülebilir. Bunun yanı sıra kurumsal şirketlerde şirket avukatlığı ve iş insanlarının kişisel avukatlığı gibi alanlarda çalışanlar aylık 50.000 TL’den fazlasını kazanma şansına sahiptir.

Ayrıca kendi avukatlar kendi bürolarını açarak bundukları il, başarıları ve yaptıkları işlerin büyüklüklerine göre herhangi bir üst sınır olmadan çok yüksek gelirler elde edebilirler.

Avukat Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Türkiye genelinde bulunan özel, vakıf veya devlet üniversitelerinin Hukuk Fakültesinden örgün eğitim ile mezun olan ( En az 4 yıllık bölüm ) adaylar, 1 yıl süren avukatlık stajlarının 6 aylık bölümünü mahkemelerde kalan 6 ayı ise baro levhasına kayıtlı, meslekte en az 5 yıl kıdemli bir avukat yanında yaptıktan sonra avukat olarak çalışma hakkını kazanırlar.

Avukatlar İçin İş İmkanları

Avukatlar belki de çalışma alanı ve iş olanakları en geniş meslek guruplarından bir tanesidir. Bu iş imkanlarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hukukun temas ettiği her alanda görev alabilmektedirler,
 • Kamu veya özel sektörde avukatlık yapmak,
 • Kurumlara ve kişilere hukuk müşavirliği ve danışmanlık yapmak,
 • Çeşitli sınavları tamamladıktan sonra hakim veya savcı olarak,
 • Adalet Bakanlığı tarafından verilen Noterlik belgesini altıktan sonra noter olarak,
 • Akademisyen olarak çalışabilme imkanına sahiptirler.