Diyetisyen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlik nedir? Sektöre göre maaşları ne kadar? Nasıl diyetisyen olunur? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diyetisyen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde ve Dünya’da giderek artan beslenme kaynaklı sağlık sorunları sebebiyle günden güne daha popüler bir meslek haline gelen Diyetisyenlik nedir? Sektöre göre maaşları ne kadar? Nasıl diyetisyen olunur? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diyetisyen Kimdir?

Beslenme biliminin ilkelerini kullanarak bireylerin büyüme ve gelişme süreçlerine katkıda bulunarak, ömür boyu sağlıklarının korunması ve yaşam kalitelerinin arttırılması konusunda danışanlarına hizmet veren kişiler ‘Diyetisyen’ olarak adlandırılır.

Danışanların talepleri ve sıkıntılarını dinleyerek onlara en uygun beslenme programlarını düzenleyen ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştırarak uygun çözüm yolları bulan diyetisyenler, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik tüm alanlarda danışanlarına yardımcı olurlar. Günümüzde hızla yaygınlaşan fast-food kültürüne paralel olarak gün geçtikçe daha fazla insanda beslenmeye bağlı sağlık sorunu görülmektedir.

Bu bağlamda diyetisyenler bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, bu konularda diyet programı planlayan, eğitim veren, eğitim programlarını planlayan önemli bir meslek grubudur.

Diyetisyenlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Diyetisyenlerin danışanlarına ve kendilerine karşı sahip olduğu birçok sorumluluk ve görev bulunmakta. Bu sorumlulukları bazı başlıklar altında genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Danışanlara sağlıklı beslenme, kilo verme, kilo alma veya ideal kiloyu koruma gibi alanlarda danışmanlık yapmak.
 • Danışanların tercihlerini ve sağlık ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en ideal beslenme programlarını geliştirmek ve bunları takip etmek.
 • Bireysel sporculara veya takımlara kalori ve makro besin ihtiyaçları gibi başlıklara dikkat ederek beslenme konusunda danışmanlık vermek.
 • Beslenme biliminin araştırmalarını güncel olarak takip ederek bu konuda akademisyenlik yapmak.
 • Hamilelik dönemlerinde bulunan anne adaylarına uzman tavsiyesi vererek bu dönemin en sağlıklı şekilde atlatılmasına katkıda bulunmak.
 • Vücudun beslenme düzenlerine verdiği tepkiyi takip ederek gerektiğinde bu programları değiştirmek.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Danışanlarını sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri konusunda teşvik etmekle görevli olan diyetisyen adaylarında aranan bazı özellikler bulunmaktadır. Aktif bir dinleyici olarak sorunlara empatik bir şekilde yaklaşma becerisine sahip olmak bunlardan en önemlisi konumunda.

Diyetisyenler, dinlediği problemlere çözümler arayarak bunları etkili bir şekilde anlayabilmeli, bilimsel çalışmaları yorumlayabilmeli ve bunları danışanlara sağlıklı bir iletişim ile aktarabilmeli. Bu özelliklere sahip olmak iyi bir diyetisyen olmak için adayların sahip olması gereken özelliklerden birkaçı.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin kazandığı maaşlar çalışma şekillerine ve şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Bir kurum bünyesinde çalışmayı seçen diyetisyenler devlet kurumlarında ortalama olarak 6.000 TL ücret ile çalışmaktadırlar. Özel sektörde ise kuruma bağlı olarak asgari ücret ile başlayıp 10.000TL’ye kadar ulaşmaktadır.

Kurum / Yer

Maaş

Devlette Yeni Başlayan

5.750 TL

Devlette 10 Yıl Deneyimli

6.500 TL

Devlette 10 Yıl Ve Üzeri

+7.000 TL

Özel Sektör En Düşük

3.200 TL

Özel Sektör En Yüksek

10.000 TL

 Ancak diyetisyenler isterlerse kendi ofislerini açarak, kendi belirledikleri ‘kişi başı ücret’ üzerinden çalışma hakkına sahiptirler. Bu bağlamda ofislerini açtıkları şehre ve tanınırlıklarına göre değişen şekilde danışanlardan ücret talep edebilirler. Bu şekilde kazanılan maaş çalışma seviyesine bağlı olmaktadır ve üst bir sınır bulunmamaktadır.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Bölüm Okumalı?

Danışanlarına beslenme ve sağlık konularında katkıda bulunan Diyetisyenler uygun bir eğitim alarak bu mesleği icra edebilirler. Bu bağlamda üniversitelerin sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik bölümlerini örgün eğitim olarak ( En az 4 yıllık ) tamamlayan adaylar, ‘Beslenme ve Diyetetik’ diploması alarak Diyetisyen unvanını kazanarak mesleği uygulamaya hak kazanırlar.

Kimler Diyetisyen Olabilir?

Bir diyetisyen olabilmek için ilk olarak iyi bir dinleyici olmak gerekmektedir. Danışanların her türlü sağlık sorununu dinleyip anlayarak bu sorunlara akılcı çözüm üretebilmek için sürekli olarak bilgilerini tazelemek zorunda olan diyetisyenler, bu bağlamda araştırmayı ve okumayı seven insanlar olmalılar.

Diyetisyenler için İş İmkanları

Diyetisyenler devlet kurumlarında ve özel sektörde çok çeşitli çalışma alanlarına sahiptirler. Bu iş olanaklarını sıralamak gerekirse;

 • Özel veya Kamu yataklı tedavi kurumlarında,
 • Diyabet eğitim merkezlerinde,
 • Özel diyet polikliniklerinde,
 • Kreşler, okullar, carting fabrikaları ve oteller gibi toplu yemek çıkan kurumlarda,
 • Gıda sanayinde,
 • Eğitim ve araştırma kurumlarında akademisyen olarak,
 • Devletin veya belediyenin açmış olduğu halk sağlığı, aile sağlığı ve yaşlı bakım merkezlerinde,
 • Spor merkezlerinde danışman olarak.