Psikolog Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Psikolog nedir? Sektöre göre maaşları ne kadar? Nasıl psikolog olunur? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Psikolog Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Özellikle Covid-19 kaynaklı izolasyon sebebiyle her geçen gün daha çok kişinin psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu günümüzde bizlere bu desteği sağlayan Psikolog kimdir? Sektörlere göre maaşları ne kadar? Nasıl psikolog olunur? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Psikolog Kimdir?

Fransızca kökenli bir kelime olan Psikolog, dilimizde ruh bilimci anlamına gelmektedir. Danışanlarına çeşitli terapiler uygulayarak onların sorunlarını teşhis ve tedavi eden hekimlere psikolog denir.

Bir grupla veya bireysel danışanlar ile çalışabilen psikologlar, kişilerin davranışlarını ya da hareket etme biçimlerini inceleyerek ve bilinçli olarak sorduğu sorular yardımı ile öğrendiği bilgiler ışığında bu davranış ve hareketlerin nedenlerini açıklayıp, bir çözüm üretmeyi hedeflerler.

Psikologların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Psikologlar, seçtikleri alana veya tercih ettikleri çalışma şekillerine göre birbirlerinden ayrılsalar da aslında hepsinin genel olarak sahip olduğu bazı sorumluluklar ve görevler bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralamak gerekirse;

 • Eğitimini aldığı testleri uygulayarak en doğru teşhisi bulmak,
 • Gerekli koşullarda bu testleri paylaşmak,
 • Bazı kurum veya iş yerlerine başvuruda bulunan adaylara psikolojik değerlendirmeler yapmak,
 • Danışanlarına her alanda psikolojik destek sağlamak,
 • Bireylerin sahip olduğu dürtüleri ve davranışları inceleyerek bunlar arasında bir neden sonuç ilişkisi kurmak,
 • Ve kişilere en doğru yaklaşımı sergilemek olarak sıralanabilir.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog olmak için psikolojiye meraklı olmalısınız, eğer merağınız yoksa bu mesleği icra etmek sizin için zor olacaktır. Psikolojiye merağı edindiysek sıra psikolog olmak için gerekli nitelikleri kazanmaya geldi. Bu nitelikleri kazanmak için öncelikle mesleği yasal olarak icra etmenize izin veren belge/diplomayı alabilmek için gerektirdiği üniversite bölümlerinden birini okumalısınız. Alttaki başlıkta psikolog olmak için okunması gereken bölümlerden bahsettik.

Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okumalı?

Türkiye’de bulunan üniversitelerin Fen - Edebiyat fakültelerinde yer alan Psikoloji bölümünü 4 yıllık örgün eğitim ile bitirdikten sonra zorunlu stajlarını tamamlayan adaylar psikoloji lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Psikoloji bölümünü tercih etmeyen adaylar ise, Tıp fakültesi veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünden mezun olduktan tezli veya tezsiz olarak Klinik Psikoloji ve Uygulamalı Psikoloji bölümlerinde yüksek lisans yaparak psikolog olabilmektedirler.

Psikolog Maaşları Ne kadar?

Bir serbest meslek grubu olan psikologların kazandığı ücretler nasıl bir kariyer hedefi seçtiklerine göre büyük değişiklik göstermektedir. Kamu kurumlarında ve özel sektörde farklı maaşları kazanan psikolog maaşlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

Kurum / Yer

Maaş

Devlet Kurumunda Tecrübesiz

5.000 TL

4/2 Memur veya 10 Yıl Deneyim

5.500 TL

1/3 Memur veya 10-20 Yıl Deneyim

6.000 TL

Devlette 25 Yıldan fazla Deneyim

+6.000 TL

Özel Sektörde Yeni Başlayan

3.000 – 3. 500 TL

5 Yıldan fazla Deneyim

5.000 – 10.000 TL

Özel Ofis

Bir üst sınır yoktur.

Tablodan da görebileceğimiz gibi devlet kurumunda çalışan psikologlar ortalama olarak 6.000 TL seviyelerinde bir maaş alırken, özel sektörde çalışan psikologlar ise daha düşük maaşlarla başlasalar da ilerleyen zamanlarda 10.000 TL’nin üzerinde maaş kazanabilirler. Bununla beraber kendi ofislerini açarak başarı ve ün kazanan psikologların aylık gelirinin bir sınırı yoktur.

Psikologlar İçin İş İmkanları

Ülkemizde çok çeşitli alanlarda çalışma şansı bulunan psikologlar tercihlerine göre özel sektörde veya devlet kurumlarında sayısız çalışma alanına sahiptir. Psikologlar;

 • Cezaevlerinde psikolojik danışman olarak,
 • Kliniklerde veya hastanelerde hekim olarak,
 • Adliyelerde bilir kişi olarak,
 • Adli tıp kurumlarında,
 • Okullarda rehber öğretmen olarak
 • Veya büyük kurumsal şirketlerde çalışanlara danışman olarak çalışabilmektedirler.