Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisi nedir? Sektöre göre maaşları ne kadar? Nasıl Yazılım Mühendisi olunur? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde modern teknolojik aletlerin hepsi en az bir parça kod içermekte, her geçen gün bir başka cep telefonu uygulaması Dünya çapında popüler hale gelmekte. Bu duruma paralel olarak geleceğin mesleklerinden bir tanesi olarak görülen Yazılım Mühendisliği nedir? Yazılım Mühendisi ne iş yapar? Ne kadar maaş kazanır? Ve Nasıl Yazılım Mühendisi olunur? gibi soruların cevapları yazımızda.

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Bilgisayarlar, cep telefonları ve günümüzde neredeyse her teknolojik cihazda bulunan yazılımlar ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Yazılımcılar kullanıcıların veya şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın tasarımını, testlerini yapar, çeşitli programlama dilleri kullanarak bu yazılımları meydana getirirler. Uygulamaları kullanan son kullanıcıların konfor ve rahatlıklarını hesaba katarak yeni dizaynlar ve yazılımlar üretmekle görevli olan yazılım mühendisleri, günümüz dünyasını inşat eden sayılı meslek gruplarından biridir.

Yazılım Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Her şeyden önce bir mühendis olarak mesleklerine ve hitap ettikleri son kullanıcıya karşı çeşitli görev ve sorumlulukları bulunan yazılım mühendisinin dikkat etmesi gereken konuları sıralamak gerekirse;

  • Bir yazılım mühendisi öncelikli olarak mühendislik disiplininin gerekliliklerini kavrayabilmeli ve bunları yerine getirebilmelidir,
  • Görev aldığı projelerde her zaman en iyisini, en ucuzunu ve en kullanışlısını üretecek şekilde düşünmelidir,
  • Son kullanıcının ihtiyaç ve isteklerini kavrayabilmeli ve bunlar için akılcı çözümler üretebilmeli,
  • Teknoloji sektöründe çalışan birisi olarak bilgisini her zaman güncel tutabilmelidir.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisleri bir mühendislik disiplini icra etmelerine paralel olarak analiz gücü yüksek kişiler olmalı. Geliştirdikleri uygulamanın ve son kullanıcının sorunlarını hızlı bir şekilde kavrayabilmeli ve bunların çözümünde başrol oynayabilmeli.

Bir soruna yüzlerce defa çözüm aramak zorunda kalabilen yazılım mühendislerin aynı zamanda bu bağlamda sabırlı, vazgeçmeyen ve dirayetli insanlar olmaları gerekmektedir.

Yazılım Mühendisi olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

Ülkemizde ve Dünya’da çeşitli koşullarda yazılım mühendisi olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunlardan ilki üniversitelerin yazlım veya bilgisayar mühendisliği bölümlerini örgün eğitim ile bitirmektir.

Elektrik/Elektronik mühendisliği ve Matematik mühendisliği bölümlerini bitiren adaylar ise dilerlerse üniversitelerin tezli veya tezsiz yüksek lisans programlarını tamamlayarak yazılım mühendisi olarak çalışma hakkını kazanabilirler.

Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendislerinin maaşlarına etki eden en büyük değişken çalıştıkları ülke ve iş yaptıkları firma olarak sıralanabilir. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan yazılım sektöründe çalışanlar %90 oranında özel sektörde olsa da kamu sektöründe de iş olanakları bulunmaktadır. Alınan ortalama maaşlara tablo üzerinden bakacak olursak;

Sektör

Maaş

Kamu/Acemi

6.000 TL

Kamu/Deneyimli (en az 10 yıl)

+15.000 TL

Özel Sektör/Küçük işletme

3.000 TL - 4.000 TL

Özel Sektör /Kurumsal Firma

+6.000 TL

ABD, İsviçre, Almanya Vb.

Aylık +9.000 Dolar

Ülkemizde ve Dünya’da ortalama maaşlar bu şekilde olsa da özel sektörün en büyük avantajı, maaş artışı konusunda sınırı olmamasıdır. Bunun dışında yazılım mühendisleri kendi uygulamalarını geliştirerek teknoloji firmalarına satma şansı yakalayabilir ve çok büyük gelirler ede edebilirler.

Yazılım Mühendisi İçin İş İmkanları

Günümüz teknoloji Dünyasında yazlım mühendisleri hemen her ülkede ve sektörde kariyer fırsatları yakalayabilirler. Sektörde bulunan iş imkanlarını kısaca sıralamak gerekirse;

  • Üniversite ve şirketlerin IT Departmanlarında,
  • Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi servis sağlayıcılarının sunucu merkezlerinde,
  • Siber güvenlik firmalarında,
  • Otomotiv sektöründe araç yazılımcısı olarak,
  • Hastane ve Banka gibi çok sayıda kişiye hizmet sağlayan kurumların sunucu merkezlerinde,
  • Ve kendi uygulama ve programlarını geliştirmek üzere serbest olarak çalışabilmektedirler.